محل تبلیغات شما

ادامه خطبه شعبانیه

صلوات بر پیامبر(ص)

وَ مَنْ أَكْثَرَفِیهِ مِنَ الصَّلَاةِ عَلَیَّ ثَقَّلَ اللَّهُ مِیزَانَهُ یَوْمَ تَخِفُّالْمَوَازِینُ؛

و هر كه در آن بر من بسیار صلوات فرستد، خداوند در روزى كه میزان­هاسبك خواهد بود، میزانش را سنگین كند.

تلاوت قرآن

وَ مَنْ تَلَافِیهِ آیَةً مِنَ الْقُرْآنِ كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِ مَنْ خَتَمَ الْقُرْآنَ فِیغَیْرِهِ مِنَ الشُّهُورِ؛

هر كه یك آیه قرآن در آن بخواند مانند كسى باشد كه در ماه­هاى دیگریك­ختم قرآن بخواند.

باز نگهداشتن درب­هایبهشت

أَیُّهَا النَّاسُإِنَّ أَبْوَابَ الْجِنَانِ فِی هَذَا الشَّهْرِ مُفَتَّحَةٌ فَاسْأَلُوارَبَّكُمْ أَنْ لَا یُغَلِّقَهَا عَنْكُمْ؛

وَ أَبْوَابَالنِّیرَانِ مُغَلَّقَةٌ فَاسْأَلُوا رَبَّكُمْ أَنْ لَا یُفَتِّحَهَا عَلَیْكُمْ؛

ای مردم، درهاى بهشت در این ماه گشوده است از خدا بخواهید كه آن رابه روی شما نبندد.

درهاى دوزخ در این ماه بسته است از پروردگار خود بخواهید كه آنها بهروى شما نگشاید.

دربند نگهداشتنشیاطین

وَ الشَّیَاطِینَمَغْلُولَةٌ فَاسْأَلُوا رَبَّكُمْ أَنْ لَا یُسَلِّطَهَا عَلَیْكُمْ؛

شیاطین در این ماه در بندند، از پروردگارتان بخواهید كه آنها را برشما مسلط نكند.

عصاره سخن: پرهیزاز محرمات الهی

قَالَ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ(ع): فَقُمْتُ فَقُلْتُ: یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا أَفْضَلُالْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ؟

فَقَالَ: یَا أَبَاالْحَسَنِ أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ فِی هَذَا الشَّهْرِ الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ.

امیر مؤمنان(ع) فرمود: من برخاستم و عرض كردم: ای رسول خدا، كدام عملدر این ماه بهتر است.

فرمود: اى أبو الحسن، بهترین عمل در این ماه ورع از آنچه خدای عزّ وجلّ حرام کرده است.

پیشگویی پیامبر(ص)

ثُمَّ بَكَى.فَقُلْتُ: یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا یُبْكِیكَ؟

فَقَالَ: یَاعَلِیُّ أَبْكِی لِمَا یُسْتَحَلُّ مِنْكَ فِی هَذَا الشَّهْرِ كَأَنِّی بِكَ وَأَنْتَ تُصَلِّی لِرَبِّكَ وَ قَدِ انْبَعَثَ أَشْقَى الْأَوَّلِینَ وَالْآخِرِینَ شَقِیقُ عَاقِرِ نَاقَةِ ثَمُودَ فَضَرَبَكَ ضَرْبَةً عَلَى قَرْنِكَفَخَضَبَ مِنْهَا لِحْیَتَكَ؛

قَالَ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ (ع): قُلْتُ: یَا رَسُولَ اللَّهِ وَ ذَلِكَ فِی سَلَامَةٍ مِنْدِینِی؟

فَقَالَ: فِیسَلَامَةٍ مِنْ دِینِكَ.

سپس گریست. عرض كردم: ای رسول خدا، چرا گریه می­كنید؟

فرمود: براى آنچه در این ماه از تو حلال شمارند. گویا تو را می­بینمكه براى پروردگارت نماز می­خوانى و شقى‏ترین اولین و آخرین، كه جفت پى‏كننده شترثمود است، برانگیخته شود و ضربتى بر فرقت زند و ریشت را خضاب كند.

امیر مؤمنان(ع) فرمود: پرسیدم: ای رسول خدا، آیا در آن وقت، دین منسالم است؟

فرمود: با سلامتى دینت اتفاق خواهد افتاد.

اشاره پیامبراکرم(ص) به بخشی از مقامات امام علی(ع)

یک. نفس پیامبر

ثُمَّ قَالَ (ص):یَا عَلِیُّ مَنْ قَتَلَكَ فَقَدْ قَتَلَنِی وَ مَنْ أَبْغَضَكَ فَقَدْأَبْغَضَنِی

وَ مَنْ سَبَّكَفَقَدْ سَبَّنِی لِأَنَّكَ مِنِّی كَنَفْسِی رُوحُكَ مِنْ رُوحِی وَ طِینَتُكَمِنْ طِینَتِی؛

پیامبر (ص) سپس فرمود: اى على، هر كه تو را بكشد، مرا كشته است و هركه تو را به خشم آورد، مرا به خشم آورده است.

و هر كه تو را دشنام دهد، مرا دشنام داده است؛ زیرا تو جان منى. روحتاز روح من و سرشت تو از سرشت من است.

دو. مقام امامت

إِنَّ اللَّهَتَبَارَكَ وَ تَعَالَى خَلَقَنِی وَ إِیَّاكَ وَ اصْطَفَانِی وَ إِیَّاكَ وَاخْتَارَنِی لِلنُّبُوَّةِ وَ اخْتَارَكَ لِلْإِمَامَةِ فَمَنْ أَنْكَرَإِمَامَتَكَ فَقَدْ أَنْكَرَ نُبُوَّتِی؛

به راستى خداى تبارك و تعالى مرا با تو آفریده، مرا با تو برگزیده ومرا براى نبوت و تو را براى امامت اختیار کرده است. هر كس امامت تو را انکار کند،نبوت مرا انکار کرده است.

سه. مقام جانشینیپیامبر(ص)

یَا عَلِیُّ أَنْتَوَصِیِّی وَ أَبُو وُلْدِی وَ زَوْجُ ابْنَتِی وَ خَلِیفَتِی عَلَى أُمَّتِی فِیحَیَاتِی وَ بَعْدَ مَوْتِی، أَمْرُكَأَمْرِی وَ نَهْیُكَ نَهْیِی؛

اى على، تو وصى من و پدر فرزندان من و شوهر دختر من و خلیفه من برامت من در حیات و پس از مماتم هستی، فرمان تو فرمان من است و نهی تو نهی من است.

چهار. مقام حجتاللهی، امین اللهی و خلیفه اللهی

أُقْسِمُ بِالَّذِی بَعَثَنِی بِالنُّبُوَّةِ وَجَعَلَنِی خَیْرَ الْبَرِیَّةِ إِنَّكَ لَحُجَّةُ اللَّهِ عَلَى خَلْقِهِ وَأَمِینُهُ عَلَى سِرِّهِ وَ خَلِیفَتُهُ عَلَى عِبَادِه‏.

سوگند به آنكه مرا به نبوت برانگیخته است و مرا بهترین خلق قراردادهكه تو حجت خدا بر خلقش و امین او بر سرِّش و خلیفه او بر بندگانش هست.

از نهج البلاغه چه می دانید؟

مقصود از افضلیت بنی اسرائیل در آیه «أ‌َنِّی فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعالَمِین»

اصطلاحات حدیثی (1)

وَ ,تو ,كه ,  ,مرا ,فِی ,این ماه ,در این ,تو را ,هر كه ,پیامبر ص ,قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Margaret's site utmytize ospsychtivi worriaclerta خرید عینک آفتابی زنانه ریبن inodattan عشق منو تو وبگاه اطلاع رسانی گروه ابهر شناسی نور ایران Loretta's style طعم گس سیگار